2022.02.17 godz. 18:49 Niepołomice, Małopolskie

Jak uniknąć dzielena się majątkiem z dzieckiem nie ślubnym?

Wyjaśnienie sytuacji

Jesteśmy małżeństwem od 25 lat mamy wspólny dom i 12 arowa działkę. Mąż ma działkę 40 arową. Mamy wspólnotę majątkową Mamy 2 synów.Mąż ma syna, który urodził się 5 lat temu.Nie chciała bym aby syn meża dostał cos z naszego majątku którego dorobiliśmy się przed jego urodzeniem.Pomijając kwestie moralne,jak tego unikńąc . Jak to wygląda według prawa?Czy moi synowię będą musieli go spłacic , czy należy mu się zachówek po śmierci meża?Czy nawet gdy rozdzielimy majątek za swojego życia to nadal coś mu się należy?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lut 2022 13:56

Szanowna Pani, jeśli syn Pani męża jest niepełnoletni nie można go wydziedziczyć. W przypadku śmierci Pani męża odziedziczy on 1/4 spadku po Pani mężu. Mąż może sporządzić testament w którym nie uwzględni syna jednak będzie on posiadał uprawnienie do zachowku w wysokości 2/3 części spadku, która by mu przypadła czyli 1/4 spadku.