2024.02.23 godz. 16:22 Rzeszów, Podkarpackie

Jak ustalić miejsce pobytu dluznika alimentacyjnego

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, zlozylam pozew odnosnie podwyższenia alimentów ale sąd napisal do mnie pismo ze były mąż nie odbiera korespondencji. Najprawdopodobniej nie przebywa juz pod wcześniejszym adresem ale nie wiem gdzie jest. Sąd wyslal mi pozew zaadresowany do niego i zaproponował abym zlozyla do komornika. W kancelarii komornika dowiedzialam sie ze musialabym ponieść koszty ustalenia jego pobytu. Nie chce ponosic kosztow, czy jest możliwość inaczej to zalatwic aby sąd nie umorzyl tej sprawy? Pozwany od wielu lat nie placi alimentów. Czy mogłabym zwrocic do sądu pismo adresowane do niego wraz z wnioskiem o ustalenie przez sąd miejsca jego pobytu? Dziękuję z góry za pomoc

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Słupska

Wadowice, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Lut 2024 13:14

Dzień dobry, koszt doręczenia przez komornika pozwu to 60 zł, w razie niemożności doręczenia na wskazany adres przez komornika, może on podjąć dodatkowe czynności celem ustalenia adresu pozwanego, co wiąże się z kosztem 40 zł. Jeśli nie spróbuje Pani doręczenia przez komornika, to Sąd najpierw zawiesi postępowanie, a po pół roku je umorzy. Jeśli komornik nie doręczy pozwu ani nie ustali innego adresu pozwanego, to wtedy ma Pani podstawy do złożenia wniosku o wyznaczenie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu pozwanego. Wtedy postępowanie będzie się normalnie toczyć z udziałem kuratora.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)