2023.11.08 godz. 10:55 Łomża, Podlaskie

Jak usunąć nieżyjących współwłaścicieli nieruchomości z ewidencji gruntów i budynków

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. W 2021 roku odziedziczyłam wraz z siostrą spadek po babci w skład którego wchodzą grunty rolne. Babcia była jedyną właścicielką tychże gruntów po śmierci swojego męża. W ewidencji gruntów jednak widnieje ja z siostrą oraz 4 innych nieżyjących współwłaścicieli którzy to nabyli spadek po mężu babci. Dodam że do 2021 roku jak wynika z wypisu z ewidencji gruntów właścicielami byli babcia i jej mąż. Jak rozwiązać tą sytuacje?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Lis 2023 12:25

Zacząć od przeprowadzenia postępowania spadkowego po tych nieżyjących osobach
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Lis 2023 11:22

Pytanie, czy przeprowadzono postępowanie spadkowe po zmarłym mężu babci. Nie wykluczone, że po zmarłym było więcej spadkobierców, niż tylko Pani babcia, co może wynikać z ewidencji gruntów. Na tym etapie trzeba będzie przeprowadzić postępowanie spadkowe po nieżyjących współwłaścicielach oraz ewentualnie dokonać działu spadku.