2022.02.07 godz. 13:53 Poznań, Wielkopolskie

Jak wg aktualnych przepisów wygląda przedawnienie środka kompensacyjnego w postaci naprawienia szkody na rzecz Skarbu Państwa?

Wyjaśnienie sytuacji

Orzeczono wobec mnie środek kompensacyjny w postaci obowiązku naprawienia szkody w kwocie 3 mln zł. Czy okres przedawnienia wynosi tutaj 10 lat od uprawomocnienia się wyroku a jeśli tak czy może on ulec przerwaniu i biec od nowa? Pytam o to również w kontekście zatarcia skazania a więc treści art.107 KK paragraf 6. Odbyłęm karę 3 lat pozbawienia wolności.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lut 2022 13:51

Dzień dobry, w zeszłym roku weszły przepisy które dopuszczają wstrzymanie biegu przerwania przedawnienia wykonania kary (15zzr1 Ustawy o Szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych). Okres przedawnienia to 10 lat od uprawomocnienia się wyroku. Zatarcie skazania nie może nastąpić przed wykonaniem środa kompensacyjnego albo przedawnieniem jego wykonania. Zapraszam do kontaktu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)