2022.01.26 godz. 11:11 Poznań-Wilda, Wielkopolskie

Jak wyglada przejęcie majatku jeżeli został on zapisany w testamencie

Wyjaśnienie sytuacji

Rodzice zapisali w testamencie notarialnym na mnie dom. W testamencie jest napisane, ze po ich śmierci jestem jedynym właścicielem domu . Mam dwójkę rodzeństwa . Pytanie brzmi czy po śmierci rodziców będę musiał spłacić rodzeństwo (zachowek) czy jak w testamencie jest, ze ja przejmuje wszystko to nie muszę ich spłacać ? Z góry dziekuje za odpowiedz

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sty 2022 09:15

Dzień dobry, rodzeństwu będzie przysługiwało roszczenie o zachowek. Zgodnie z art. 991 § 1 k.c. zstępnym spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). Pozdrawiam