2024.02.05 godz. 21:51 Ostrzeszów, Wielkopolskie

Jak wygląda sprawa zrzeczenia się spadku po ojcu małoletnich dzieci

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem po rozwodzie 7,5 roku mam dwójkę dzieci w wieku 9 i 12 lat. Były mąż od samego początku nie płacił alimentów na rzecz dzieci, świadczenie mam wypłacane z funduszu. Komornik pomimo swoich działań nie jest w stanie ściągnąć należności. W obawie o przyszłość dzieci chciałabym , aby zrzekli się oni zarówno spadku ( co jest raczej wątpliwe) ,jak również długów po ojcu(obecnie około 40 tysięcy złotych ) . Gdzie mogę się udać w tej sprawie ? Czy takimi sprawami zajmuję się notariusz ? Jak wygląda cala procedura ? Bardzo dziękuję za poświęcony czas i pomoc. Z wyrazami szacunku Monika Polewska

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Maj 2024 19:44

Można zrzec się dziedziczenia na podstawie art. 1048 Kodeksu cywilnego, ale do tego potrzebna jest zgoda przyszłego spadkodawcy, czyli Ojca Dzieci. Umowę taką zawiera się przed notariuszem. Z wyrazami szacunku