2024.07.31 godz. 06:31 Warszawa, Mazowieckie

Jak wygląda sprzedaż samochodu odziedziczonego w spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Zmarł mój Tata a ja zostałam jedyną spadkobierczynią w tym samochodu,posiadam akt notarialny poświadczający dziedziczenie po Tacie.Samochód chcę sprzedać. Czy muszę przerejestrowywać samochód na mnie,czy mogę go po prostu sprzedać jako spadkobierca,dołączając do umowy kupna sprzedaży akt notarialny potwierdzający moje dziedziczenie. Czy muszę czekać ze sprzedażą samochodu do momentu zapłacenia podatku od spadku i potwierdzenia dziedziczenia spadku przez urząd skarbowy?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Sie 2024 15:53

Teoretycznie byłaby pewnie takie możliwość, jednak urzędnicy zapewne będą wymagali wcześniejszej rejestracji samochodu na spadkobiercę. Wynika to z art. 73aa ust. 1 pkt 1) i ust. 2 Prawa o ruchu drogowym. Właściciel ma obowiązek złożyć wniosek o rejestrację pojazdu w ciągu 30 dni sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Z wyrazami szacunku