2021.08.27 godz. 15:06 Kraków, Małopolskie

Darowizna a wspólność majątkowa

Wyjaśnienie sytuacji

Jak wygląda sytuacja prawna jeśli małżonek dostaje darowiznę w postaci gruntów rolnych oraz domu? Czy jest to majątek wspólny? Co zrobić jeżeli chcemy by był to majtek wspólny? Czy teść musi zaznaczyć że daje darowiznę nam wspólnie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sie 2021 19:44

Zgodnie z art 33 kodeksu rodzinnego i i opiekuńczego do majątku odrębnego małżonków wchodzą darowizny, chyba że darczyńca postanowił inaczej. Aby nieruchomości zostały przekazane na oboje małżonków albo pani teść musi wyraźnie w akcie darowizny wskazać, że jest ona na oboje małżonków, albo Pani mąż musi rozszerzyć wspólność majątkową albo dokonać darowizny na Pani rzecz.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)
Tak Nie

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sie 2021 15:32

Dzień dobry, potwierdzam, że darowizna będzie stanowić majątek wspólny, jeśli wyraźnie zaznaczy się to w samej umowie darowizny. Jeśli w umowie będzie wskazany jedynie małżonek, to będzie jedynym właścicielem nieruchomości z racji, że taka darowizna wchodzi co do zasady w poczet majątku osobistego. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)