2020.06.08 godz. 17:13 Szczecin, Zachodniopomorskie

Jak wykreślić hipotekę?

Wyjaśnienie sytuacji

Jak wykreślić hipotekę i sprzedać mieszkanie, jeśli poprzedni właściciel (wcześniejszy od tego, od którego kupiono mieszkanie) odmawia uzyskania zaświadczenia o spłacie kredytu?Akt notarialny tego nie zabezpiecza.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Cze 2020 12:07

W pierwszej kolejności nowy właściciel nieruchomości powinien wystąpić do wierzyciela/banku z wnioskiem o wydanie dokumentu pozwalającego wykreślić hipotekę powołując się na art. 100 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Jeżeli wierzyciel/bank odmówi wydania dokumentu umożliwiającego wykreślenie hipoteki, właściciel nieruchomości może domagać się wykreślenia hipoteki w drodze powództwa, na podstawie art. 10. Powodzenie tego postępowania zależy od tego czy wierzytelność zabezpieczona hipotekę została w pełni spłacona.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)