2021.07.28 godz. 20:20 Koszalin, Zachodniopomorskie

Jak wymóc spłatę swojej części mieszkania na rodzeństwie.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Problem dotyczy mieszkania. Jest trzech właścicieli. Ja mój brat i moja siostra. Wszystko jest podzielone od ponad trzech lat po śmierci ojca. Na tą chwilę nie widzę szans na porozumienie z pozostałą dwójką i chciałbym żeby spłacili mi moja część mieszkania o ile jest taka możliwość. Nie wiem na jakiej zasadzie to działa? Nie wiem jak zacząć taką procedurę i czy jest taka możliwość.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Lip 2021 16:50

Dzień dobry! Rozumiem, że sprawa dotyczy uzyskania prawa współwłasności mieszkania nabytego w drodze spadku i nie ma podziału mieszkania - tzn. każdy ze współwłaścicieli ma 1/3 prawa własności nieruchomości. Jeśli tak, a między Państwem nie ma porozumienia to sugeruję złożenie do sądu wniosku o dział spadku (zniesienie współwłasności nieruchomości) wraz z wnioskiem o biegłego sądowego z dziedziny wyceny nieruchomości celem wykazania, jaka wysokość spłaty przysługuje osobie zainteresowanej.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)