2023.10.16 godz. 09:35 Dąbrowa Górnicza, Śląskie

Jak zabezpieczyć darowiznę przed podziałem majątku?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Rodzice chcą przepisać mi mieszkanie. W jaki sposób mogę zaznaczyć, abu to mieszkanie nie wchodziło do mająrku wspólnego mojego i męża? Chcę zabezpieczyć mieszkanie po moich rodzicach, aby w razie ewentualnego podziału majątku (różnie bywa w życiu) mieszkanie to nie było dzielone na pół. Z góry dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Paź 2023 01:56

Jeśli mieszkanie zostanie przekazane w drodze darowizny lub odziedziczy je Pani w spadku to wchodzi do majątku osobistego, tj. nie wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Akt darowizny należy sporządzić u notariusza.

Zmodyfikowano dnia: 20 Paź 2023 01:57
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)
Tak Nie

Adwokat

Dominik Urbaniak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Paź 2023 16:58

Dzień dobry, w Pani przypadku konieczne jest poczynienie właściwych zapisów w umowie darowizny w formie aktu notarialnego. Zapraszam do kontaktu przez wiadomość prywatną - przygotuje treść odpowiednich zapisów, wyjaśnię Pani kompleksowo sytuację (także w zakresie zagadnień podatkowych) a także sprawdzę akt notarialny przez transakcją tak by Pani interes był należycie zabezpieczony.