2022.02.21 godz. 12:19 Kielce, Świętokrzyskie

Jak załatwić prawnie sprawy alimentów i ustalić kwotę alimentów dla 3 letniego dziecka?

Wyjaśnienie sytuacji

Nie jesteśmy małżeństwem, nie mamy żadnych wspólnych rzeczy z partnerką. Ja zarabiam 4300 zł netto, mieszkam u rodziców bo musiałem się wyprowadzić z jej mieszkania w którym mieszkaliśmy razem (mieszkanie jest jej własności). Rodzicom dokładam się 500 zł bo póki co mieszkam u nich, mam do spłacenia kredyt 550 zł miesięcznie, dodatkowo kupuje mieszkanie za prawie 400 tys zł więc będe musiał spłacać raty ok 1300-1500 zł miesięcznie. Moje pytanie jest w jaki sposób i jaka konkretna kwota może zostać sądowo przydzielona na opiekę mojego 3 letniego syna. Ona pobiera też 500 zł plus na naszego syn

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lut 2022 13:11

Kwota 500 plus nie jest liczona do dochodu. Wszystko zależy od warunków i możliwości zarobkowych rodziców oraz potrzeb dziecka. Różna jest też wysokość alimentów w zależności czy syn mieszka w dużym mieście czy na wsi. Kwotę 500 zł uważam, za kwotę minimalną jeżeli wda Pan się w spór z sądem z partnerką. Najlepiej udać się do mediatora sądowego i polubownie ustalić kwotę alimentów. Syn jest jeszcze mały i nie ma dużych potrzeb niemniej do 500 zł wypłaca fundusz alimentacyjny jeśli Pana była partnerka spełni kryteria dochodowe i zapewne poniżej tej kwoty nie będzie chciała zejść.