2021.12.15 godz. 19:16 Warszawa, Mazowieckie

Jak załatwić sprawy związane z testamentem??

Wyjaśnienie sytuacji

Mój zmarły ojciec poprzepisywał przed śmiercią składniki majątku na wszystkie dzieci. Ale zostało poniżej 0,5ha ziemi rolnej i kawałeczek lasu. Za zgodą wszystkich, w testamencie wskazał mnie jako jedynego spadkobiercę. Jaki jest tryb składania dokumentów do sądu, abym przepisał to na siebie? Czy z formularzem o otwarcie i ogłoszenie testamentu, składam jednocześnie formularz o stwierdzenie nabycia spadku? I co jeśli zrobię to oddzielnie? Czy to prawda, że od otwarcia i ogłoszenia testamentu nie ma opłat? Jakie są w moim przypadku? A może są jakieś zwolnienia?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Gru 2021 22:47

Do sądu składa się jeden wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu oraz stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu. Opłata sądowa od takiego wniosku to 105 zł ( 100 zło opłata sądowa + 5 zł wpis do rejestru spadkowego). Do tego trzeba doliczyć koszty pozyskania aktów stanu cywilnego tj. aktu zgonu spadkodawcy oraz aktów urodzenia lub aktów małżeństwa uczestników postępowania tj. spadkobierców ustawowych.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)