2023.04.10 godz. 11:28 Gdańsk, Pomorskie

Jak zerwać umowę z dzierżawcą gruntu?

Wyjaśnienie sytuacji

Co mogę zrobić, jeśli mój brat jest alkoholikiem, rodzicie ze względu na to że był najmłodszy przepisali na niego gospodarstwo (dom, ziemię). Niestety on to zaniedbywał i został mu tylko dom i nieużywana ziemia. Ze względu na to że jest alkoholikiem, pewien człowiek Namowil go żeby wydzierżawił mu ziemię na ileś lat (w tym przypadku 15 lat co i tak jest dziwne, ponieważ jedynka jest krzywa i jakby dopisana już po fakcie) za śmieszne pieniądze, oczywiście żadno z rodzeństwa o tym nie wiedziało, a sam brat mówi że nie pamięta kiedy był u notariusza ponieważ ciągle jest pijany. Ten człowiek go oszukuje, z resztą cała wieś mówi o nim że zeruje na moim bracie. Co teraz zrobić żeby zerwać daną umowę lub cokolwiek w tym temacie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Kwi 2023 11:37

Umowę dzierżawy można wypowiedzieć z zachowaniem okresów wypowiedzenia. Nie wiadomo również, czy sama umowa zawiera jakieś ograniczenia w tym zakresie. I co najważniejsze wszelkie czynności może wykonywać wyłącznie właściciel, a zatem Państwa brat. Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie co do ewentualnego sfałszowania dokumentu, można złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa