2019.09.22 godz. 09:28 Łobez, Zachodniopomorskie

jaka droga postępowania po przekazaniu prawo jazdy do starosty powiatu

Wyjaśnienie sytuacji

jechałem samochodem w stanie nietrzeżwości i zatrzymano mi prawo jazdy

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Fundowicz

Reda, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Wrz 2019 22:42

Witam, W pierwszej kolejności ustalenia wymaga fakt, czy prowadził Pan samochód w stanie po użyciu alkocholu, czy w stanie nietrzeźwości. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem, w drugim z przestępstwem. Oprócz wysokości zagrożenia karnego, przypadki te różnią się długością obowiązkowo orzekanego zakazu prowadzenia pojazdów. Jeżeli orzeczony wobec Pana zostanie zakaz prowadzenia pojazdów to po upływie okresu zakazu, żeby odzyskać prawo jazdy, należy o to wnioskować. Jeśli zakaz prowadzenie pojazdów przekroczył rok, trzeba ponownie zdać egzamin. Zapraszam do kontaktu. Adw. M. F.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)