2023.02.04 godz. 14:53 Warszawa, Mazowieckie

Jaką kwote otrzymam skoro 100% mieszkania jest na mnie przekazane w testamencie? Ponizej opisuje sprawe.

Wyjaśnienie sytuacji

witam. Moj tata sporzadzil testament w ktorym zapisal na mnie mieszkanie ktorego jest jedynym wlascicielem ( wartosc ok 700tys), jednoczesnie nadmienil aby jego obecna zona ( poprzednia nie zyje) mogla korzystac z zapisanaego na mnie mieszkania 1 rok. Wydziedziczyl rowniez pozbawiajac zachowku 2 dzieci mojego niezyjacego brata.Poprosze o inf jaka kwota mi sie nalezy. Czy wydziedziczeni wnukowie moga ubiegac sie mimo to o zachowek i ewent ile on by wynosil na kazdego z nich od powyzszej kwoty. Wiem, ze ustawowo gdyby nie bylo testamentu taty zonie nalezalaby sie 1/2 mieszkania.A w tej syt?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Matylda Pruchniewska - Inowłodzka

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Lut 2023 20:00

Kwestia, czy dzieci syna mają swoje dzieci (prawnuki). Jeśli tak, to im będzie przysługiwało roszczenie o zachowek.
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Lut 2023 16:28

Dzień dobry. Wydziedziczenie dzieci nieżyjącego syna, pozwabia ich prawa do zachowku. Nadal jednak takie prawo zachowała żona spadkodawcy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)