2023.03.11 godz. 14:16 Stary Toruń, Kujawsko-pomorskie

Jaka postawa wymiaru zasiłku chorobowego

Wyjaśnienie sytuacji

W latach 2019 - 11.2022 prowadziłam działalność gospodarczą z dużym zusem i dobrowolnym składkami chorobowymi. Od 11.2022 przeszłam na etat. Obecnie jestem w ciąży. Czy okres działalności będzie brany pod uwagę przy wyliczaniu podstawy zasiłku chorobowego w przypadku przejścia na l4 w ciąży?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Mar 2023 13:26

Dzień dobry, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeśli przejdzie Pani na l4 w marcu podstawa zasiłku będzie obejmowała wynagrodzenia za okres od marca 2022 do lutego 2023.