2023.10.17 godz. 15:13 Poznań, Wielkopolskie

Jaki jest okres wypowiedzenia najmu mieszkania w przypadku braku podpisanej umowy?

Wyjaśnienie sytuacji

Wynajmuję mieszkanie od 15.07.2020r. Umowa była podpisana na rok. Po roku nadal mieszkałam w tym mieszkaniu, a właściciel powiedział, że możemy i nie musimy podpisywać żadnej umowy, a gdy będziemy chcieli je opuścić to mamy wcześniej powiedzieć. Przyszedł czas kiedy chcemy się wyprowadzić z tego mieszkania, z właścicielem rozmawialiśmy w połowie września, a on stwierdził, że obowiązuje nas 3miesięczny okres wypowiedzenia. Nie mamy umowy, w poprzedniej umowie był zapis: Po upływie ww. okresu umowa przestaje obowiązywać. Dalsze korzystanie nie będzie uważane za przedłużenie umowy.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sty 2024 08:34

Dzień dobry, zgodnie z art. 674 KC, w razie przedłużenia korzystania z rzeczy poczytuje się, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony. W takim przypadku obowiązują terminy umowne, a jeżeli ich brak to terminy ustawowe (określa to art. 673 §1 oraz 2 KC). W celu szczegółowej odpowiedzi wymaga jest analiza dokumentów. Pozdrawiam,