2024.01.21 godz. 11:21 Przasnysz, Mazowieckie

Jaki jest termin złożenia wniosku o dochodzenie niezaspokojonej części roszczenia w drodze postępowania cywilnego na podstawie Art 46&3?

Wyjaśnienie sytuacji

Sprawa dotyczy nawiązki zobowiązującej osobę która oddaliła się z miejsca wypadku na mocy wyroku (styczeń 2023r, oddalenie apelacji przez sąd okręgowy w październiku 2023, wypadek drogowy w 2017r.) Nawiązka 3 tys zł jest niewspółmierna do uszczerbku na mim zdrowiu. 1. Czy wniosek składamy do sądu I czy II instacnji. 2. Czy po przekazaniu sumy nawiązki 3 tys zł przez świadka/oskarżonego (której jeszcze nie otrzymałem), dalej mogę żądać większej nawiązki (stan mojego zdrowia uległ pogorszeniu). 3. Czy mogę to zrobić samodzielnie, czy przez adwokata. 4. Jaki wniosek winien być zatytułowany.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Sty 2024 11:59

Dzień dobry, w opisanej sytuacji powinien Pan rozważyć wniesienie pozwu o zapłatę w postępowaniu cywilny. Jeżeli wina sprawcy została ustalona w postępowaniu karnym, termin przedawnienia wynosi 20 lat. Pozew może Pan złożyć samodzielnie, jednak zawsze lepszym rozwiązanem jest skorzystanie z pomocy adwokata. Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)