2022.10.25 godz. 11:40 Kraków, Małopolskie

Jaki wymiar kary przysługuje za popełniony czyn i jakie działania podjąć

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Rok temu dopuściłem się podrobienia dyplomów ukończenia studiów w trakcie aplikacji o prace. W trakcie procesu 'background check' firma ustalająca prawdziwość podanych w cv ustaliła, ze dyplomy są fałszywe i przekazała takie dane do uczelni jak i firmy rekrutującej. W wyniku tego uczelnia zawiadomiła policję o dokonanym fałszerstwie. Dziś otrzymałem telefon z komisariatu ze wstępnymi pytaniami w tej sprawie jak i maila (mieszkam obecnie poza granicami kraju). Chce się przyznać do popełnionego czynu, jakie groza z tego tytułu konsekwencje?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2022 14:52

W Pana sytuacji zapewne będzie miał zastosowanie przepis art. 270 kk (zagrożenie karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5). W przypadku opisanym powyżej, można wnioskować o tzw. wypadek mniejszej wagi (niższe zagrożenie - kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2). W razie pytań zaproszam do kontaktu