2024.08.30 godz. 15:42 Stryków, Łódzkie

Jakie dokumenty złożyć do sądu oraz gdzie i jak opłacić koszty przeprowadzenia sprawy spadkowej

Wyjaśnienie sytuacji

W 2021 r zmarła moja babcia. Chciałabym żeby przeprowadzić sprawę spadkową ponieważ w część jej majątku wchodziła 1/6 mieszkania oraz prawdopodobnie ciągnik bądź część ciągnika. Jakie dokumenty muszę złożyć do sądu? Kto dziedziczy ta 1/6 mieszkania w momencie gdy jeden rodzic osoby zmarłej żyje, jedno dziecko i brat osoby zmarłej również i w jakich częściach? Co jeśli osoba zmarła miała długi np kredyty? Co wpisać w tytule opłacenia kosztów przeprowadzenia takiej sprawy? Nie był spisany testament

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Paulina Wojtkowska

Śrem, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Wrz 2024 20:09

Należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (niektóre sądy udostępniają wzór) - z potwierdzeniem opłaty 100 zł (w tytule np.: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po [...]). Z opisu nie wynika, ile dzieci miała spadkodawczyni i czy te dzieci pozostawiły po sobie wnuki (poza Panią) - trudno zatem wskazać, kto i w jakiej części dziedziczy. W razie długów należałoby się rozeznać, czy nie przewyższają wartości majątku - w takiej sytuacji najlepiej spadek odrzucić, aby nie odziedziczyć samych długów - niestety można to zrobić max w ciągu 6 miesięcy od informacji, że jest się spadkobiercą.