2020.06.09 godz. 09:28 Lublin, Lubelskie

Jakie istnieją rozwiązania poniżej opisanej sytuacji? Czy zasiedzenie wchodzi w grę? Czy mogą zająć moją nieruchomość?

Wyjaśnienie sytuacji

Ponad 20 lat temu kupiłam współudział w nieruchomości, nie do końca zdając sobie sprawę co to oznacza, do chwili obecnej tam mieszkam. Na jednej działce znajdują się dwa gospodarstwa, odgrodzone, ja posiadam 3/4 udziału w nieruchomości. Na akcie zakupu mam wyszczególnione budynki jakie kupiłam. Sąsiedzi posiadali 1/4 współudziału, ale w zeszłym roku oboje zmarli. Mają dwoje dzieci, które nie potrafią się dogadać między sobą i jedno z nich chce to sprzedać komuś innemu. Wiem, że bez mojej zgody nie może tego zrobić. Nie było sprawy spadkowej.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Cze 2020 12:24

Dzieci sąsiadów mogą sprzedać udział 1/4 w nieruchomości bez Pani zgody co wynika z art.198 kc- Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Oczywiście najpierw muszą mieć postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia.Co do rozwiązania tej sytuacji to jak w przypadku każdej współwłasności wchodzi w rachubę zniesienie współwłasności przez podział fizyczny nieruchomości ( jeśli jest możliwy), przejęcie całej nieruchomości przez jednego ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłat lub dopłat ewentualnie
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)