2020.03.20 godz. 13:48 Wschowa, Lubuskie

Jakie mam poczynić dalsze kroki w sprawie

Wyjaśnienie sytuacji

Mieszkam za granicą. Na początku roku wystapiłam do sądu o rozwód bez orzekania o winie. Do tej pory nie dostałam żadnych informacji zwrotnych a w zaistniałej sytuacji szybko ich mogę nie otrzymać. Będąc w Holandii boje się że może mój jeszcze mąż narobić długów a nie mamy rozdzielności majatkowej. Chciałabym mieć jakieś zaświadczenie że żyjemy w separacji i czekam na date rozprawy aby móc ułożyć sobie życie na spokojnie, jakie mam poczynić kroki ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Mar 2020 15:06

Moim zdaniem przydałby się Pani co najmniej pełnomocnik do doręczeń w Polsce do tej sprawy, a najlepiej pełnomocnik zawodowy, do prowadzenia sprawy, żeby nie było problemu z doręczaniem korespondencji sądowej do Pani i żeby to trwało szybciej niż doręczanie poza granice Polski. Co prawda kodeks postępowania cywilnego dopuszcza możliwość doręczania listem poleconym zagranicę" Art. 1133. Doręczanie pism sądowych osobie przebywającej lub mającej siedzibę za granicą listem poleconym § 1. Sąd może doręczyć pisma sądowe osobie przebywającej lub mającej siedzibę za granicą pocztą listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, jeżeli taki sposób dopuszcza prawo państwa, w którym ma nastąpić doręczenie. § 2. Jeżeli nie jest możliwe doręczenie z powodu odmowy wykonania wniosku przez sąd lub inny organ państwa wezwanego lub długotrwałego niewykonywania wniosku, sąd może doręczyć pisma w sposób określony w § 1, także wówczas, gdy takiego sposobu nie dopuszcza prawo państwa, w którym ma nastąpić doręczenie.