2023.11.03 godz. 20:41 Sokołów Podlaski, Mazowieckie

Jakie mam prawa i co moge zrobić w zaistniałej sytuacji?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Moja bardzo dobra przyjaciółka jest w trakcie rozwodu. Jej mąż podejrzewał ja o zdradę ze mną pomimo, że to nie jest prawda. Niedługo mam dostać jakieś wezwanie sądu na ich sprawę, pewnie w charakterze jakiegoś świadka, chociaż zawsze jak się widywaliśmy to było odgórnie ustalone przez nas, że nie chce ingerować ani nawet słuchać o ich życiu prywatnym bo to ich sprawa i nie chce się w to mieszać. Do tego na opowiadał w śród wspólnych znajomych jakieś brednie niewiadomo skąd i dodał, że wszystko wie ode mnie i chyba dodał to do ich sprawy rozwodowej chociaż nic takiego nie było. Pozdrawm

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marcin Turek

Oława, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lis 2023 16:30

Dzień dobry, generalnie jeśli chodzi Pani o wezwanie w charakterze świadka, to sugerowałbym stawiennictwo i złożenie stosownych zeznań tj. udzielanie odpowiedzi na pytania Sądu i pełnomocników stron. Nie należy Pani do kręgu osób bliskich, którym przysługiwałoby prawo odmowy zeznań. Może Pani ewentualnie uchylić się od odpowiedzi na pytania, które mogłyby narazić Panią na odpowiedzialność karna, hańbę czy szkodę majątkową. Niestawiennictwo w sądzie może wiązać się dla Pani z grzywną czy nawet przymusowym doprowadzeniem.Jeśli czuje się zaś Pani pomawiana, to ewentualne powództwo o ochronę dóbr.