2022.11.04 godz. 20:25 Biłgoraj, Lubelskie

Jakie mam prawa po rozstaniu z mężczyzną (nie byliśmy małżeństwem) z którym mam półroczne dziecko? Awantury, przemoc fizyczna i psychiczna, wyzwiska, zazdrość.

Wyjaśnienie sytuacji

Rozstałam się z mężczyzną z którym mam dziecko. Jeśli wniosę teraz o alimenty od jakiego miesiąca będą mi się one należały? Ojciec dziecka dotychczas ma pełne prawa. Poinformował mnie, że chce zabrać dziecko na grudniowe święta na pare dni. Czy mam taki obowiązek? Ojciec obecnie mieszka 500km od Nas, dziecko karmie piersią. Mieszkaliśmy razem w jego domu wziętym na kredyt, w którego wykończenie włożyłam własne pieniądze. Czy mogę walczyć o ich odzyskanie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Lis 2022 13:36

Dziecko ma prawo do alimentów. Sąd zasądzi określoną kwotę od dnia wniesienia pozwu (w pozwie należy również wnieść o zabezpieczenie na czas trwania procesu). Co do nakładów poniesionych na nieruchomość, może Pani oczywiście wnosić o zwrot tych nakładów. W razie pytań zapraszam do kontaktu