2022.01.14 godz. 23:15 Poznań, Wielkopolskie

Jakie pełnomocnictwo powinienem podpisać z bratem, któremu chcę pomóc poradzić sobie z oddłużeniu, czyli rozmawiać z bankami, podpisywać ugody, itp

Wyjaśnienie sytuacji

Brat mieszka i pracuje jako kucharz aktualnie w Niemczech. Zostawił w Polsce zadłużenie. Chciałbym móc rozmawiać z bankami, wierzycielami itp w jego imieniu. Czy istnieje możliwość uzyskania pełnomocnictwa na odległość (tak, żeby brat nie musiał przyjeżdzać do Polski)? Proszę o pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Sty 2022 08:39

Dzień dobry, jeżeli chodzi o pełnomocnictwo do reprezentowania brata przed bankami, to powinno ono na pewno zawierać upoważnienie do uzyskiwania informacji objętych tajemnicą bankową (art. 104 ust. 3 Prawa bankowego). Niektóre banki żądają także, aby podpis udzielającego pełnomocnictwo był notarialnie poświadczony. Najprościej byłoby, gdyby brat poszedł do notariusza w Niemczech i poprosił o poświadczenie jego podpisu na pełnomocnictwie (samo pełnomocnictwo może być po polsku).Na poświadczeniu musiałby jeszcze uzyskać klauzulę apostille, która podlegałaby przetłumaczeniu na polski. Pozdrawiam