2024.02.27 godz. 23:32 Warszawa, Mazowieckie

Jakie prawa i obowiązki ma właściciel 25% mieszkania?

Wyjaśnienie sytuacji

Otrzymałem w spadku po tacie 25% mieszkania w Warszawie. pozostałą część posiada: 50% mama oraz 25% siostra. W mieszkaniu od ponad 20 lat mieszka siostra z rodziną (mieszkanie użyczone jej przez rodziców i przepisane na nią w testamencie). Siostra z uwagi że otrzymałem 25% mieszkania oczekuje, że będę opłacał 25% czynszu. Czy jako właściciel 25% wartości mieszkania mam obowiązek partycypować w czynszu oraz innych opłatach? Czy brak partycypacji wiąże się z konsekwencjami? Marcin

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Lut 2024 10:15

Co do zasady wszyscy współwłaściciele zobowiązani są do ponoszenia kosztów utrzymania współwłasności. Natomiast z opisu wynika, że nie korzysta Pan z tej nieruchomości, a zatem w mojej opinii nie ma podstaw do obciążania Pana częścią kosztów. Idąc dalej, ma Pan również prawo do używania nieruchomości w swojej części, a zatem zasadnym byłby wniosek o udostępnienie pokoju. Najbardziej rozsądny byłby wniosek o zniesienie współwłasności - przeniesienie Pana udziałów na siostrę z obowiązkiem spłaty. Jeśli potrzebuje Pan pełnomocnika w sprawie, zapraszam do kontaktu: slawomir.suski@adwokatura.pl