2022.04.05 godz. 20:01 Gniezno, Wielkopolskie

Jakie prawa ma nowy właściciel w nieruchomości na której jest ustalona aktem notarialnym bezpłatna dożywotnia służebność mieszkaniowa na rzecz mojej osoby?

Wyjaśnienie sytuacji

W latach 2003-2018 byłam współwłascicielem nieruchomości zabudowanej jez mężem.Mamy rozdzielność majątkową.Mój udział to 1/4. W 2018 r.zachorowałam.Uzgodniliśmy że moją część jako darowiznę przekażę mężowi wraz z ustanowieniem służebności mieszkanowej dla mnie.W akcie notarialnym zapisano prawo do korzystania z całej nieruchomosci W 2021 roku mąż przekazał nieruchomość swojej córce i zięciowi z zapisem prawa do dozywocia.Nowi właściciele mieszkają w Niemczech. Aktualnie chcą ograniczyć moje prawa,wprowadzili swoje meble,moje przesuwają i inne chcą wyrzucić. Czuję zagrożenie.Jakie mają prawa

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Kwi 2022 14:49

Nowi właściciele mogą żądać zniesienia służebności mieszkania za wynagrodzeniem albo bez wynagrodzenia. Mogą także żądać zamiany służebności na rentę.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)