2019.04.29 godz. 21:04 Poznań, Wielkopolskie

Jakie przesłanki są konieczne aby ubiegać się o umorzenie długu wynikającego ze strajku nauczycieli.

Wyjaśnienie sytuacji

Strajkowałam jako nauczyciel w kwietniu 8- 26.04. 2019. Pracodawca chce potrącić kwotę za udział w strajku przy wypłacie wynagrodzenia za maj 1.05.2019

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Kwi 2019 08:55

Za czas strajku pracodawca ma prawo niezapłacić. Kwotę powinien potrącić przy pierwszej wypłacie. Jednakże na wniosek nauczyciela pracodawca może kwotę rozłożyć na raty.. Co do samego wynagrodzenia ja bym się przyłączyła do stanowiska ZNP z dnia 10 kwietnia 2019 roku. Można sporządzić na piśmie porozumienie pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi co do wypłaty strajkującym nauczycielom wypłaty. Taki wniosek można zaczerpnąć ze strony http://kartanauczycielablog.pl/porozumienie-i-wnioski-niezbedne-do-ochrony-wynagrodzenia-za-czas-strajku/, którą prowadzi mec. Karolina Sikorska-Bednarczyk.