2022.03.18 godz. 21:02 Poznań, Wielkopolskie

Jakie są konsekwencje nie zarejestrowania umowy kupna auta w celu dalszej odsprzedaży w miesiącu zakupu

Wyjaśnienie sytuacji

Moja firma zakupiła auto z zagranicy w celu dalszej odsprzedaży na podstawie umowy kupna sprzedaży od osoby prywatnej w listopadzie 2021. W lutym 2022 nastąpiła sprzedaż tego auta z podatkiem VAT w wysokości 0%. Księgowy wykrył ze umowa kupna nie została ujeta w listopadzie w rozliczeniu firmy. Jakie są konsekwencje prawne a fakze finansowe takiego zaniedbania?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Mar 2022 16:11

Może zostać wszczęta kontrola skarbowa lub celno-skarbowa. Jeśli organy stwierdzą nieprawidłowości w dokumentach podatkowych i ustalą wysokość podatku, to będzie Pan musiał go zapłacić wraz z odsetkami za zwłokę. Ponadto może zostać wobec Pana wszczęte postępowanie karnoskarbowe dotyczące popełnienia następujących przestępstw: a) uchylania się od opodatkowania; b) nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych; c) podania nieprawdy lub zatajenia prawdy w deklaracji podatkowej; d) podania nieprawdy w fakturze.

Zmodyfikowano dnia: 21 Mar 2022 16:12