2023.09.21 godz. 13:29 Ostrołęka, Mazowieckie

Jakie są kroki/etapy po śmierci osoby bliskiej w związku z jej spadkiem?

Wyjaśnienie sytuacji

Mój brat niespodziewanie zmarł w kwietniu. nie przeprowadziliśmy jeszcze sprawy spadkowej. Nie wiemy co powinniśmy zrobić, ponieważ istnieje ryzyko, że miał długi. Jakie są możliwe rozwiązania/ wyjścia w takiej sytuacje?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Wrz 2023 15:30

Najbezpieczniej odrzucić spadek. Ale jeśli nie oświadczy się Pan w przeciągu pół roku od dowiedzenia się o śmierci brata co do przyjęcia lub odrzucenia spadku przyjmuje Pan spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas w uproszczeniu odpowiada za długi pozostawione przez spadkobiercę do wartości pozostawionego spadki.