2024.05.10 godz. 23:07 Tarnów, Małopolskie

Jakie są moje prawa w sytuacji, gdy mąż stosuje przemoc ekonomiczną.

Wyjaśnienie sytuacji

Mam 53 lata. Jestem w małżeństwie 28 lat. Mąż nigdy nie godził się, abym podjęła pracę zawodową (jestem z zawodu pielęgniarką), na co są świadkowie. Twierdził, że jego żona pracować nie będzie, bo ambicja mu na to nie pozwala. On od 11 lat pracuje za granicą, zarabia ok.7-8 tys. euro. Zarobione pieniądze w większości zaczął przeznaczać na zakup aut sportowych. Nie mamy własnego mieszkania, bo od zawsze mąż, kosztem rodziny, realizował swoje fanaberie. W końcu sprzeciwiłam się temu i wówczas obrażał mnie, zablokował mi dostęp do konta i zaczął wydzielać 1000 euro na opłaty i utrzymanie.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Maj 2024 09:59

Proponuję złożyć wniosek w sądzie o nakazanie wypłacania do Pani rąk określonej kwoty z wynagrodzenia albo z rachunku bankowego męża, na podstawie art. 28 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W przypadku gdy pracodawca jest poza granicami naszej Ojczyzny, korzystniejsze może okazać się przekazywanie środków z rachunku bankowego męża. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)