2021.08.20 godz. 22:31 Gliwice, Śląskie

Jakie są możliwości wieloletniej ofiary przemocy domowej w zakresie wymierzenia kary rodzicom?

Wyjaśnienie sytuacji

Od wieku około jedenastu lat do wieku lat szesnastu ojczym oraz matka stosowali zarówno przemoc psychiczną jak i fizyczną. Zastraszanie i grożenie było na porządku dziennym, doszło do rękoczynów takich jak uderzanie, szarpanie za włosy oraz pocięcie włosów. Sytuacji tego typu było bardzo wiele i do dziś nie potrafię przez to normalnie funkcjonować. Chciałabym, aby sprawiedliwość została wymierzona. Nie wiem jednak jak dokładnie powinnam pociągnąć ich do odpowiedzialności i czy sprawa nie jest już przedawniona, ponieważ niedawno ukończyłam osiemnaście lat. Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sie 2021 15:14

Zgodnie z treścią art. 101 par. 4 kodeksu karnego w przypadku występków przeciwko życiu i zdrowiu małoletniego, zagrożonych karą której górna granica przekracza 5 lat pozbawienia wolności lub przestępstw określonych w rozdziale XXV (przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności) przedawnienie karalności nie może nastąpić przed ukończeniem przez niego 30 roku życia. Zwykłe znęcanie się fizyczne z art 207 par. 1 k.k. jest zagrożone do 5 lat pozbawienia wolności. Przede wszystkim zgłoś sytuację szkolnemu pedagogowi, policji lub prokuraturze.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)