2024.01.04 godz. 09:03 Stalowa Wola, Podkarpackie

Jakie są szanse na uchylenie alimentów na pełnoletnią córkę, w kwietniu skończy 24 lata, która nie uczy się i nie pracuje, ma dwójkę dzieci i mieszka z partner

Wyjaśnienie sytuacji

Córka w wieku 18 lat urodziła pierwsze dziecko, rok później kolejne. Mieszka z ojcem dzieci. Nie pracuje i nie uczy się. Ma 24 lata. W dalszym ciągu płacę alimenty. Naukę prawdopodobnie zakończyła na etapie szkoły średniej nie podchodząc do egzaminu maturalnego. W między czasie podjęła naukę w studium wieczorowym kosmetycznym z racji tego aby nie utracić alimentów. Niestety nie mam z córką żadnego kontaktu , pomimo wielu wielu prób nawiązania. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć jakie są szanse na uchylenie alimentów. Pozdrawiam Marcin Dworak

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Sty 2024 09:43

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dzieci nie jest uwarunkowany wiekiem dziecka, lecz zależy od indywidualnej oceny czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie oraz czy dziecko pełnoletnie dokłada starań w celu uzyskania samodzielności utrzymania się, a świadczenie alimentacyjne nie jest połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla rodzica. Odnosząc to do Pańskiej wiadomości oceniam, że jest duża szansa na uchylenie obowiązku alimentacyjnego względem pańskiej córki.