2020.11.16 godz. 22:56 Katowice, Śląskie

Jakie są szanse ojca na opiekę nad kilkuletnim dzieckiem po rozwodzie?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Chciałem się zapytać co głównie jest brane pod uwagę podczas wyboru z którym rodzicem zamieszka dziecko po rozwodzie. Czy liczy się sytuacja materialna/mieszkalna? Czy liczą się cechy charakteru rodzica? Czy liczy się też zdanie/opinia kilkuletniego dziecka? Co tak naprawdę ma największy wpływ na decyzję sądu i jakie są realne szanse by tak naprawdę dziecko zostało z ojcem? Pozdrawiam,

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lis 2020 10:49

Dzień dobry, kluczowe znaczenie będzie miała z pewnością opinia biegłych (OZSS) - strony wraz z dzieckiem są poddawane dość dokładnemu badaniu przede wszystkim pod względem psychologicznym, celem ustalenia co byloby dla dziecka najkorzystniejsze (jak Pan napisał - cechy rodzica, zdanie dziecka). Z doświadczenia - im dziecko młodsze tym większe szanse na wskazanie matki przez biegłych oraz Sąd.. Kwestie materialne mają mniejsze znaczenie, ponieważ to mogą pokryć alimenty od drugiej strony. Istotniejszym argumentem może być rzeczywiście kwestia warunków mieszkaniowych. Pozdrawiam!