2023.08.29 godz. 12:55 Łódź-Bałuty, Łódzkie

jakiej mogę żądać kwoty alimentów na małoletnie dziecko

Wyjaśnienie sytuacji

Mąż prowadzi działalność gospodarczą, rozlicza podatki ryczałtem. Jego zarobek (faktura wystawiona co miesiąc temu samemu kontrahentowi od wielu lat) to kwota przychodu 20.000 zł.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Wrz 2023 18:40

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie. Sama Pani zauważyła, że podana kwota 20 000 zł jest przychodem, a nie dochodem. Osiąganie tego rodzaju przychodów może wiązać się z zerowym dochodem bądź nawet stratą (oczywiście zakładamy, że tak nie jest). W każdym razie wysokość świadczeń alimentacyjnych uzależniona jest to uzasadnionych bieżących potrzeb uprawnionego - dziecka oraz możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego - rodzica. Dużo bardziej istotne jest więc na jakim poziomie żyje Pani były mąż, jakie dochody osiąga oraz ile jest w stanie zarobić. Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)