2023.07.04 godz. 17:35 Starogard Gdański, Pomorskie

Nieumyślne posiadanie narkotyków

Wyjaśnienie sytuacji

Jakiś czas temu kupiliśmy działkę od wujka, który był kiedyś narkomanem. Wobec tego mam przypuszczenie, że na działce może być narkotyk. Jestem pełnoletni. Czy popełniam przestępstwo posiadania narkotyków z ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, jeśli mam takie przypuszczenie, a nie informuję o tym przypuszczeniu policji ani nic z tym nie robię? Czy grozi mi (albo komuś z mojej rodziny) odpowiedzialność karna za takie nieumyślne posiadanie narkotyków poprzez godzenie się na ich ewentualną obecność na naszej działce?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Wrz 2023 09:51

Nie powinien Pan ponosić odpowiedzialności za brak zawiadomienia- zwykły obywatel nie ma obowiązku zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Co do zasady obowiązek ten ma wyłącznie obowiązek społeczny. Inną kwestią może być jednak fakt, że skoro jest Pan właścicielem nieruchomości i organy ścigania uznają, że miał Pan wiedzę o środkach, może być Pan uznany za posiadacza tych środków odurzających, co podlega odpowiedzialności karnej.