2024.05.22 godz. 19:12 Wrocław, Dolnośląskie

umowa najmu

Wyjaśnienie sytuacji

Jeśli podpisałam umowę najmu pokoju przesyłając skan z moim podpisem i uzyskałam mailem skan z podpisem wynajmującego (nie mam oryginału) to czy prawnie umowa jest ważna i przelewając kaucję nie popełniłam błędu jeśli wynajem rozpocznie się od czerwca. Osobą która pośredniczy między mną a wynajmującym jest jego córka na jej mail wysyłałam czy to w jakiś sposób komplikuje sprawę? Proszę o odpowiedz

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Maj 2024 16:03

Moim zdaniem komplikuje sprawę, no po pierwsze nie wie Pani kto faktycznie podpisał umowę, czy podpis nie jest podrobiony. Po drugie, nie wie Pani czy wynajmujący jest właścicielem lokalu, albo ma inne do niego prawo. Jeśli chodzi o skany, to taka umowa jest nieważna. Natomiast można by uznać jako ważną umowę ustną, o ile kontaktowała się Pani z wynajmującym bezpośrednio. Natomiast skany mogą być jakimiś pośrednimi dowodami w razie sporu. Aby uniknąć w przyszłości problemów, proponuję podpisać umowę z wynajmującym w bezpośrednim kontakcie. Z wyrazami szacunku