2020.10.14 godz. 20:31 Łódź, Łódzkie

Spadek a komornik

Wyjaśnienie sytuacji

Jeśli umiera matka będąca jedynym właścicielem mieszkania i zostaje ono w spadku dla trójki dorosłych dzieci z czego dwoje ma zajęcia komornicze i jest niesciagalne to czy komornik ma prawo do takiej wspólnej własności? Czy najbezpieczniej będzie zrzec się przez dwoje swojej części majątku i odpisać na rzecz trzeciego z rodzeństwa? Czy w takim wypadku potrzebna jest jakaś sprawa w sądzie czy tylko wizyta u notariusza? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sonia Konieczniak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Paź 2020 19:08

Dzień dobry, w opisanym przypadku, jeżeli dwoje zadłużonych spadkobierców nabędzie spadek, wierzyciele będą mogli skierować egzekucję do ich udziałów w nieruchomości. Jeżeli dwoje zadłużonych spadkodawców odrzuci spadek, całość spadku odziedziczy trzeci. Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć u notariusza jak i w sądzie. Proszę pamiętać, że można złożyć je w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy.