2024.02.04 godz. 11:39 Gdynia, Pomorskie

Zmiana kwoty na fakturze przy umowie B2B

Wyjaśnienie sytuacji

Jest zawarta umowa B2B między dwoma firmami, umowa dotyczy prowadzenia komunikacji marketingowej w internecie. Firma wykonująca przesyła mi wyższą fakturę niż kwoty uzgodnione w umowie, argumentując to większą ilością pracy. Zwiększenie wysokości kwoty na fakturze dokonują bez wcześniejszego uzgodnienia oraz jakiejkolwiek informacji że występuje potrzeba zwiększenia wynagrodzenia. Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym z fakturą z większą niż dotychczas. Czy takie postępowanie jest dozwolone? W umowie nie mamy zapisów regulujących tą kwestię.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Lut 2024 17:25

Dzień dobry, w przedstawionej sytuacji, faktury są wystawiane bez podstawy prawnej. Jeżeli umówili się Państwo z inną firmą, w umowie, na ryczałtową kwotę X, to na kwotę X powinna być wystawiona faktura. Jednakże, jeżeli postanowienia umowne zawierają możliwość innego rozliczenia, to dopiero wtedy Państwa kontrahent może wystawiać wyższą fakturę. Należałoby dać prawnikowi Państwa umowę do analizy. Pozdrawiam,