2021.09.07 godz. 13:21 Tychy, Śląskie

Postępowanie spadkowe

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem jedną z dwóch lub trzech osób dziedziczących po mojej zmarłej babci. Pozostałe to mój brat oraz prawdopodobnie przyrodnia siostra, której istnienie podejrzewamy jedynie w oparciu o informacje o długach alimentacyjnych zmarłego wcześniej ojca i szczątkowej korespondencji z tym związanej. Nie znamy jej nazwiska, adresu, żadnych innych danych i w zasadzie nie mamy pewności że żyje. Jak w takiej sytuacji przeprowadzić postępowanie spadkowe. Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Wrz 2021 13:32

Trzeba wystąpić do Sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. O domniemanym spadkobiercy wskazać wszystkie informacje jakie się posiada, Sąd z urzędu bada grono spadkobierców. Na wypadek braku ustalenia informacji, można będzie wnioskować o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)