2023.06.24 godz. 21:33 Bytom, Śląskie

Umowa b2b a upadłość kontrahenta.

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem mikroprzedsiebiorcą. Od kwietnia 2022 świadczę usługę doradztwa na podstawie umowy o współpracy. Co miesiąc wystawiam fakturę vat. Kontrahent nie zapłacił mi za 3 ostatnie faktury czyli za marzec, kwiecień i maj. Dzisiaj dowiedziałem się, że kontrahent zamierza do końca przyszłego tygodnia złożyć wniosek o upadłość. Do tej pory nie zleciłem windykaci. Co powinienem zrobić, żeby odzyskać wierzytelności, jeżeli kontrahent ogłosi upadłość? Czy mogę zadziałać w ciągu tygodnia zanim to nastąpi?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Cze 2023 14:31

Dzień dobry, proszę rozpocząć windykację kontrahenta. Wierzytelności będą podlegać zgłoszeniu w toku postępowania upadłościowego. Każdy wierzyciel, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym powinien zgłosić swoją wierzytelność syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Termin do zgłoszenia wierzytelności wyznaczany jest w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości i wynosi 30 dni od obwieszczenia o upadłości w KRZ.