2019.08.23 godz. 19:26 Świdnica, Dolnośląskie

Urlop zdrowotny nauczyciela

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem nauczycielką od 35 lat. Pod koniec grudnia 2020 ukończę 60 lat. Czy mogę uzyskać jeszcze urlop zdrowotny od września 2020? Jeśli tak, to czy mógłby on trwać do momentu nabycia praw emerytalnych tj. do końca grudnia, czy musiałby zakończyć się miesiąc wcześniej tj. w listopadzie? Dyrektor w mojej szkole twierdzi, że 1 rok przed nabyciem praw emerytalnych nie mogę już wziąć urlopu zdrowotnego. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej, Dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sie 2019 20:47

art. 73 . ust. 2 Karty Nauczyciela - Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)