2021.12.04 godz. 08:47 Mierzęcice, Śląskie

Pytanie o weksel

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem przed podpisaniem umowy na wykonanie instalacji elektrycznej w budynku należącym do zasobów Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych. Z tego co wiem nadzór nad MZBM ma gmina, czyli urząd miasta w Sosnowcu. Celem zabezpieczenia należytego wykonania umowy i usunięcia wad i usterek należy wnieść gwarancję ubezpieczeniową. Do umowy kierownik MZBM sporządził weksel do wartości brutto umowy celem dodatkowego zabezpieczenia Zarządu gdyby wartość ewentualnych usterek przekroczyła wysokość 10% wysokości gwarancji NWU i UWiU. Proszę o informację czy taki weksel jest zasadny i co mogę zrobić.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Gru 2021 08:14

Dzień dobry, weksel in blanco stanowi zwyczajową formę zabezpieczenia należności o nieustalonej jeszcze wysokości. Do tego rodzaju weksla powinno się sporządzić deklarację wekslową, która określi w sposób precyzyjny warunki jego wypełnienia, powiąże go z konkretnym zobowiązaniem, oraz ustali warunki jego zwrotu (po zakończeniu realizacji zamówienia weksel powinien zostać zwrócony wystawcy).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)