2020.06.26 godz. 17:36 Białystok, Podlaskie

przepisanie gospodarstwa

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem spadkobierca ustawowym wraz z mamą i siostra. Mama 1/3 czesci, siostra 1/3 częsci, ja 1/3 czesci po nabyciu spadku po zmarłym ojcu. W sklad spadku wchodza działki rolne oraz działka zabudowana budynkiem mieszkalnym oraz budynkami inwentarskimi. Mama jeszcze za zycia ( ma prawie 90 lat) chcialaby podzielic to gospodarstwo na dwie córki, na dwie odrębne częsci, zrzekając sie swojej czesci .Czy mozna to zrobic w formie darowizny czy testamentu lub w innej formie? Proszę o odpowiedż.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Lip 2020 17:57

Dzień dobry, z opisu sytuacji wynika, że dziedziczenie obejmuje spadek po ojcu. Zatem w tym przypadku, o ile rodzice mieli wspólność ustawową to połowa majątku należy wyłącznie do mamy. Chcąc podzielić całość, to Pani mama musiałaby, abo zrzec się spadku po ojcu, albo w dziale spadku przekazać swoją część spadku na Pań rzecz bez spłaty. Swoją część majątku mama może albo przekazać Paniom w formie darowizny, umowy dożywocia, albo sporządzić testament, albo nie robić nic, bo odziedziczą Panie jej spadek z ustawy po połowie. Wszystko zależy, czemu ma służyć podział? adwokat Anna Babiak
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)