2021.09.15 godz. 10:03 Warszawa, Mazowieckie

Czy mogę coś jeszcze zrobić?

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem stroną w postepowaniu o ustalenie kontaktów nad małoletnim dzieckiem. Został ogłoszony wyrok przez sąd pierwszej instancji. Sąd pierwszej instancji prawie w całości przychylił do żądań ojca. Pogodziłam się z ustaleniami sądu, chociaż czuję się poszkodowana. Wyrok jeszcze się nie uprawomocnił gdyż ojciec dziecka poprosił o uzasadnienie. Po przeczytaniu uzasadnienia zrobiło mi się bardzo przykro. Odniosłam wrażenie iż Sąd wydał ten wyrok po znajomości na korzyść ojca dziecka. Mogę tu podać wiele istotnych dowodów które dostarczyłam a sąd ich nie wziął pod uwagę, natomiast ojcu naszego syna przypisał zasługi na które nie ma żadnego poparcia w materiale dowodowym. Czy w takim przypadku kiedy to nie ja poprosiłam o uzasadnienie wyroku, mogę wnieś apelację, albo czy mogę złożyć zażalenie na uzasadnienie tego wyroku? Albo czy można jeszcze coś zrobić w tej sprawie.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Martyna Wojciechowska

Gorzów Wielkopolski, Lubuskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Wrz 2021 13:45

Nie może Pani złożyć apelacji jeśli nie wystąpiła Pani z wnioskiem o doręczenie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem. Mogłaby Pani jedynie wnosić o przywrócenie terminu do złożenia takiego wniosku, o ile wykazałaby Pani przed sądem, że termin został przekroczony z przyczyn niezależnych od Pani. Ale wniosek o przywrócenie terminu też jest obwarowany swoim terminem - pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)