2020.10.26 godz. 15:10 Waplewo Wielkie, Pomorskie

Rozwód

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem w trakcie rozwodu bez orzeczenia winy i bez wspólnoty majątkowej moja żona już od pół roku nie mieszka zemna i nie mamy dzieci chcę mi odebrać sprzed agd który dostaliśmy w prezencie od jej ojca co teraz mogę zrobić żeby tego nie zabrała ponieważ nigdy nie pracowała proszę o jaką kolwiek porade

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Paź 2020 08:25

Co do zasady wszystko co nabyliście w trakcie trwania małżeństwa stanowi waszą współwłasność - oznacza to tyle że w przypadku podziału majątku, osoba która zatrzymuje dany sprzęt/składnik majątku, jest zobowiązana do spłaty na rzecz drugiej osoby 1/2 wartości tego sprzętu/składnika. Można co prawda starać się o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym, m. in. ze względu na okoliczność że żona nie pracowała, ale Sąd tylko wyjątkowo stosuje takie rozstrzygnięcie, tym bardziej że tutaj sprzęt pochodził od ojca żony. Jeśli żona chce odebrać sprzęt, proszę żądać od niej spłaty w 1/2.