2020.06.20 godz. 18:16 Kostrzyn, Wielkopolskie

Eksmisja

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem właścicielem domu, obecnie mieszka w im siostra, która zrzekła się praw(zamieszkała przed zapisem) w akcie notarialnym zapisane jest ze do 30 czerwca ma się wyprowadzić. Jednak ona twierdzi że się nie wyprowadzi bo jest pandemia. Czy ma rację? Czy mogę domagać się zapłaty za czas zamieszkiwania

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Cze 2020 16:30

Wedle opisu siostra będzie mieszkała w domu bez tytułu prawnego, co oznacza, że mógłby Pan złożyć pozew o eksmisję. Pandemia ma na tę sytuację wpływ o tyle, że "w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego" zgodnie z art. 15 zzu tzw. ustawy covidowej. Oznacza to, że może Pan uzyskać wyrok eksmisyjny, ale wykonalny będzie dopiero po ustaniu stanu epidemii. Może Pan domagać się zapłaty za kolejne miesiące bezumownego korzystania z lokalu. Pozdrawiam.