2023.09.17 godz. 11:46 Toruń, Kujawsko-pomorskie

Wynajem pokoju w mieszkaniu.

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem właścicielką dwupokojowego spółdzielczego mieszkania w którym jestem zameldowana i zamieszkuję razem z córką (meldunek ma też córka - pełnoletnia). Chciałabym jeden pokój wynająć osobie prywatnej. Nie prowadzę działalności związanej z obrotem nieruchomościami. Czy umowa o wynajem musi być sporządzoną w formie aktu notarialnego? Po sporządzeniu umowy (bez względu na formę) czy mam obowiązek zameldowania tej osoby w mieszkaniu i zgłoszenia faktu jej zamieszkiwania w Spółdzielni? Jakie niezbędne elementy powinna zawierać umowa sporządzona pomiędzy nami? Jak rozliczyć dochód w US?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Kinga Karaś

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Wrz 2023 12:22

Szanowna Pani, Co do zasady brak jest konieczności sporządzania takiej umowy w formie aktu notarialnego. Jednak jeżeli umowa miałaby mieć formę tzw. najmu okazyjnego to należałoby sporządzić oświadczenie o podaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego (o wyprowadzeniu się najemnicy po zakończeniu umowy). Wszystkie kwestie dotyczące meldunku, sposobu wykorzystania pokoju itp. powinny znaleźć się w umowie. Mogę Pani zaproponować sporządzenie takiego dokumentu (odpłatnie). Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie, adwokat dr Kinga Karaś

Zmodyfikowano dnia: 17 Wrz 2023 12:49