2024.01.24 godz. 15:06 Łobżenica, Wielkopolskie

Meldunek

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem zameldowany na stałe w mieszkaniu babci od 9 lat. Babcia mnie zameldowała żeby w razie co mieszkanie komunalne nie przepadło. Babcia zmarła a gmina każe mi posprzątać mieszkanie i oddać klucze bo ja nie mogę być najemca bo jestem wnukiem i mówią że jest nowe prawo i wnuk nie może być najemca. A ja do nich że nie mam się gdzie zameldować a oni że mama u siebie ma mnie zameldować po prosze o odpowiedź bo niewiem co mam robić

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2024 08:50

Niestety wnuk nie może wejść w stosunek najmu po babci.
Tak Nie

Radca prawny

Magdalena Jurkowska

Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Sty 2024 11:20

W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą (przy czym za pozostających we wspólnym pożyciu uważa się np. konkubentów, ale np. wnuków już nie). Jest to katalog zamknięty, zatem wnukowi nie przysługuje prawo wstąpienia w najem, a zgodnie z przepisami - w razie braku osób wymienionych wyżej stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.